PU KARLOVAČKA

25.05.2018.

Priopćenje SPH - „Ministre, hvala na košuljama. A što s opremom koja nam je potrebna za našu sigurnost?“

Prošlo je gotovo mjesec dana od pokušaja provale i napada na policajce u Splitu, pri čemu su ozlijeđena četvorica policijskih službenika. Nakon uspješne, ali krvave intervencije, Sindikat policije Hrvatske još jednom je zatražio prijeko potrebnu izmjenu odredbe stavka 3. članka 91. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima. Poštujući zakonska ograničenja u primjeni vatrenog oružja, policajci su se izložili velikom riziku koji je rezultirao ubodnim i reznim ozljedama za četvoricu policajaca. Cijela nesretna situacija mogla se spriječiti da su policijski službenici mogli zaustaviti divljanje prekršitelja upotrebom električnog paralizatora tzv. „tasera“. Nažalost, moramo konstatirati da do danas nismo naišli na razumijevanje resornog ministarstva i ministra Davora Božinovića.

Naime, nakon navedenog događaja uputili smo 14. svibnja 2018. godine prema ministru zahtjev za sastankom na kojem bi iznijeli sve naše argumente zbog čega je nužno hitno uvođenje „tasera“ kao dijela osnovne policijske opreme svih policijskih patrola, no do današnjeg dana navedeni sastanak nije održan, iako je prema odredbama kolektivnog ugovora ministar to bio dužan učiniti najkasnije u roku od 8 dana.

Ministar je početkom ove godine, prilikom potpisivanja ugovora i okvirnih sporazuma za nabavu policijskih odora i opreme, izjavio da pitanje opremanja policijskih službenika Republike Hrvatske ne smije biti problem. Međutim, potpisani ugovori odnosili su se samo na nabavu odjeće i obuće. Svakako, odora čini neizostavni dio opreme presudne za uspješno obavljanje posla te pozdravljamo odluku ministarstva da opskrbi policijske službenike potrebnom odjećom i obućom, ali bi u ovom trenutku za sigurnost policijskih djelatnika, a samim time i građana, bilo nužno uvođenje električnog paralizatora tzv. „tasera“ kao osnovne policijske opreme jer se radi o tzv. NESMRTONOSNOM ORUŽJU (eng. „Non-leathal“  ili „Less-leathal“ kategorija).

Policajci opremljeni električnim paralizatorom tzv. „taserom“ imali bi veće mogućnosti za svladavanje nasilnih i intoksiciranih počinitelja KD i prekršaja, uz manje rizika za sebe, kao i za same počinitelje i okolinu.
Nakon apela Sindikata, ministar nije previše ohrabrio hrvatske policajce izjavivši kako su „taseri“ stvar struke i da, ako struka kaže da su potrebni, ministarstvo će ih i nabaviti. O kojim je stručnjacima riječ i kada se očekuje njihova ocjene još uvijek je nepoznato. U većem broju država struka je očito rekla svoje, pa su policijski službenici u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Danskoj i drugdje opremljeni električnim paralizatorima tj. „taserima“, i svakodnevno ih upotrebljavaju, smanjujući mogućnost ozljeda za sebe i građane.

Riječ struke čekamo već 15 godina i nikako da dođe, a za to vrijeme je veći broj policajaca i građana  moglo izbjeći teže ozljede, pa i gubitak života, da su policajci imali to toliko korisno sredstvo za savladavanje, pa čak i sprečavanje napada.

Apsurdno je da se nakon našeg apela da se policajci opreme „taserima“ „izvlači“ jedan ili dva slučaja u kojima je nakon
upotrebe „tasera“ došlo do težih posljedica, a sa druge strane se ne govori da je do toga došlo možda u jednoj od nekoliko stotina tisuća uporaba. U svim tim stotinama tisuća slučajeva uporaba električnog paralizatora je spriječila teže posljedice i po policajce i po osobe prema kojima su upotrjebljena navedena sredstva, posebice u slučajevima u kojima je alternativa bila uporaba  vatrenog oružja.

Pravo je pitanje, u milijunima slučajeva uporabe „tasera“, koliko je ljudi spašeno i preživjelo te prošlo neozlijeđeno (doživjeli su samo neugodu), a ne nekoliko slučajeva koji su doveli do težih posljedica?
Dolaskom ljeta i većim brojem ljudi na našim ulicama, dolaze i novi sigurnosni izazovi. Kako za policijske djelatnike, tako i za građane Hrvatske te njihove goste. Hrvatska slovi za iznimno sigurnu zemlju,  ali  moramo dobro razmisliti što bi se dogodilo da se situacija poput one koju smo imali u Splitu ponovi u ulici prepunoj turista.