PU KOPRIVNIČKO-KRIŽEVAČKA

08.04.2020.

Priopćenje SPH - reakcija na okupljanje predstavnika medija pred domom za starije u Splitu

Sindikat policije Hrvatske prisiljen je reagirati zbog situacije u Splitu povezane s okupljanjem građana, u ovom slučaju predstavnika medija pred domom za starije u kojem je potvrđeno izbijanje zaraze koronavirusom.

Uz svo poštovanje prema poslu koji u ovim izvanrednim okolnostima nije lak ni predstavnicima medija, njihovo dugotrajno okupljanje u neposrednoj blizini ulaza u dom za starije te uzimanje izjave iz neposredne blizine od osobe koja je vjerojatno bila izložena zaraženima, a u okolnostima u kojima još niti epidemiolozima nisu posve poznati svi mehanizmi i parametri širenja virusa, procjena o tome je li spomenuto okupljanje trebalo prekinuti je isključivo u domeni te na odgovornost policijskog službenika. Kao što smo već ranije naglašavali, u takvim okolnostima građani moraju trenutno poslušati i izvršiti nalog policijskog službenika, a u slučaju da smatraju kako su im narušena prava uvijek mogu podnijeti pritužbu sukladno Zakonu o policiji. U ovom slučaju nema mjesta prepirci i objašnjavanju s policajcem.

Ovom prilikom odbacujemo i tvrdnje Policijske uprave Splitsko-dalmatinske, prema kojima je policajac postupio neprimjereno te nanio štetu ugledu policije, kao preuranjene. Policajac je postupio zakonito u cilju zaštite javnog zdravlja, a tome da li je pritom postupio taktično i u skladu s Etičkim kodeksom policije moći će se utvrditi tek nakon provedenog postupka. Također smatramo kako je reakcija sudionika okupljanja bila neprimjerena okolnostima ugroze javnog zdravlja i osiguravanja područja oko objekta iz kojeg se provodila evakuacija štićenika. Jasno nam je kako u ovim teškim okolnostima emocije mogu biti izrazitije naglašene, no situaciju ne treba voditi prema eskalaciji već prema smirenom postupanju u svim  situacijama kada je to moguće, radi zdravlja svih nas.

Pozivamo građane još jednom da u okolnostima epidemije poštuju upute epidemiologa i drugih stručnjaka, kao i da postupaju prema uputama policije na terenu. Sve mjere koje se provode donesene su zbog očuvanja zdravlja i života svih građana te molimo da im svi zajedno pristupimo ozbiljno i odgovorno.