Blog

Potpisan novi Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike

29. travnja 2022. godine izvijestili smo vas o parafiranju teksta novog Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike te smo istaknuli važnije novosti u pogledu materijalnih prava i pojedinih odredbi.
Danas, 6. svibnja 2022. godine, potpisan je novi Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike.
U nastavku ćemo vas upoznati s detaljnijim informacijama o izmjenama po određenim člancima  novog Kolektivnog ugovora:

Također, u stavku 6. navedenog članka propisano je da se pod dobrovoljnim davanjem krvi smatra i davanje krvnih sastojaka, kada se ono provodi na poziv ovlaštene zdravstvene ustanove u skladu s posebnim propisom. 

Također, uveden je i način utvrđivanja ukupnog vremena prekovremenog rada sukladno tumačenju Zajedničke komisije, a u korist službenika i namještenika (npr. u slučajevima kada službenik i namještenik ne odrađuje cijele pune sate, nego ostaje na poslu kraće od cijelog sata), pa je utvrđeno kako se ukupno vrijeme prekovremenog rada zbraja na mjesečnoj osnovi i zaokružuje na ostvareni puni sat prekovremenog rada, pri čemu se rad od 30 minuta i duži od 30 minuta u ukupnoj zbroju prekovremenog rada računa kao puni sat.

Nadalje, definirano je što je u biti rad na drugačiji način i gdje se može uvesti, isključivo zbog prijeke potrebe na području sigurnosti ljudi i imovine.

U navedenom članku je uveden i dodatak u visini od 5% za službenike koji imaju završen poslijediplomski specijalistički studij (univ.spec). Rješavanje navedenog pitanja smatramo dosta značajnim, s obzirom da je veći broj naših članova i kolega već duži niz godina upozoravao na to da su na neki način bili zakinuti u odnosu na ostale postdiplomante poput magistara znanosti i doktora znanosti, koji su imali dodatke od 8% i 15% za navedene stupnjeve.

Također, u stavku 12. striktno je definiran način skraćivanja rada ili oslobađanja od rada u turnusu, koje može biti skraćeno na najviše dva turnusa. U tom slučaju ne radi se o promjeni organizacije rada, već se i dalje smatra da službenik radi u turnusu. Pri tome, službeniku se mora osigurati puno radno vrijeme tijekom mjeseca, odnosno redovni mjesečni fond radnih sati, a dnevno radno vrijeme ne može biti od kraće od 8 sati. Time je implementirano tumačenje Zajedničke komisije.

Također, u navedenom članku je ugovorena isplata povišene naknade troškova prijevoza u visini od 1,35 kuna po prijeđenom kilometru, ako od prebivališta odnosno boravišta do mjesta rada nema organiziranog javnog prijevoza (do sada je ta naknada iznosila 1,00 kn). 

Definirano je i priznavanje i AZM-a, a ne samo ENC-a,  s obzirom da korisnici autoceste Zagreb – Macelj na toj prometnici ne mogu koristiti ENC.
Također, u stavcima 23. do 25. su definirani modaliteti primjene odredbe o utjecaju rasta ili pada cijene goriva na visinu naknade za isplaćivanje službenika ili namještenika, i to na način da je propisano kako će se visina naknade troškova prijevoza po prijeđenom kilometru usklađivati sa rastom cijene goriva svakog posljednjeg utorka u mjesecu za umnožak postotka povećanja prosječne cijene goriva i faktora 0,7, ali samo ako se srednja cijena litre goriva Eurosuper 95 i Eurodizel promatrana svakog posljednjeg utorka u mjesecu promijeni za više od 10% u usporedbi sa srednjom cijenom utvrđenom posljednjeg utorka u travnju 2022. godine, a koja iznosi 12,70 kuna, odnosno ako bude niža od 11,43 kuna ili viša od 13,97 kuna. Ako se nakon navedenog usklađivanja srednja cijena litre goriva, promatrana svakog posljednjeg utorka u mjesecu, ponovno vrati u raspon od 11,43 kuna do 13,97 kuna, visina naknade troškova prijevoza po prijeđenom kilometru iznositi će 1,35 kuna.
 

Dokumenti:

PODIJELI