19.07.2021.

Koordinacija sindikata koji djeluju u MUP-u - aktualnosti vezane uz COVID-19

U ponedjeljak, 12. srpnja 2021. godine, održan je sastanak u Ravnateljstvu policije na kojem je prisustvovao glavni ravnatelj sa svim rukovoditeljima po pojedinim linijama rada u Ministarstvu unutarnjih poslova (granica, krim. policija…). Na sastanku je prezentirano trenutno stanje sigurnosti, kao i epidemiološki status zaposlenika Ministarstva unutarnjih poslova.

Ono što je utvrđeno je da se veći broj policijskih službenika (preko 50%) već odazvalo na cijepljenje te je u narednom razdoblju intencija Ministarstva i Ravnateljstva policije kako se policijski službenici i državni službenici i namještenici neće prisiljavati na cijepljenje, nego će odluka istih ovisiti o zakonskom statusu, koji je trenutno takav da ne postoji propisana zakonska obveza cijepljenja.

S druge strane, Ministarstvo će od strane svih relevantnih epidemioloških tijela, uključujući i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, zatražiti mišljenja i prijedloge u svezi osiguranja maksimalne zdravstvene zaštite svih zaposlenika MUP-a od svih zaraznih bolesti, uključujući i COVID-19, na način da će od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo zatražiti propisivanje uvjeta za sigurno obavljanje policijske službe tj. minimalnih uvjeta za obavljanje pojedinih radnih zadaća policijskih službenika u okolnostima izloženosti ili zaraze COVID-19 bolesti.

Slijedom navedenog, reprezentativni sindikati državnih službi istaknuli su kako načelno podržavaju aktivnosti oko cijepljenja, a s druge strane upozoravaju kako cijepljenje, dok god to nije zakonska obveza, ne može biti prisilno te da se isto mora omogućiti isključivo zaposlenicima koji se žele cijepiti.

Također, jasno nam je kako se upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, kao i ostale mjere moraju poštivati jer je to propis kojeg se policijski službenici i ostali zaposlenici MUP-a moraju pridržavati, a temeljno načelo našeg rada je upravo načelo zakonitosti. Iz tog razloga pratit ćemo  narednu situaciju te vas u skladu s okolnostima pozvati i uputiti na određene aktivnosti. Trenutno važeće stanje je da se preporučuje cijepljenje, ali tko to ne želi, ne mora i takva će biti situacija sve dok je uspostavljen trenutni pravni okvir u RH.