PU ŠIBENSKO-KNINSKA

08.03.2022.

Kolektivno pregovaranje - jedanaesti sastanak pregovaračkih odbora

Danas, 8. ožujka 2022. godine održan je jedanaesti sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata državnih službi vezano uz pregovore za novi Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike.

Na današnjem sastanku sindikati državnih službi odbili su ponudu Vlade RH o povećanju osnovice za izračun plaće od 2% počevši sa sredinom godine.

Na sastanku je dogovoreno da će Pregovarački odbor Vlade RH do sljedećeg sastanka pripremiti odgovor na zahtjeve sindikata državnih službi, a koji su, među ostalim: povećanje osnovice za izračun plaće od 8% (moguće i u nekoliko navrata), dar u prigodi dana Sv. Nikole za 2022. godinu od 700,00 kuna, regres i božićnica od 2.000,00 kuna, uskrsnica od 500,00 kuna, osnovica za jubilarnu nagradu od najmanje 2.200,00 kuna neto, visina naknade za odvojeni život od obitelji službenika i namještenika od najmanje 2.000,00 kuna, dodatak za rad na drugačiji način od 5% (kao dodatak za turnus), povećanje naknade prijevoza po prijeđenom km na najmanje 1,20 kuna (također postoji prijedlog, s kojim se slažemo, za utvrđivanje naknade po prijeđenom kilometru u odnosu na cijenu litre goriva), dodatak od 8% za sveučilišne specijaliste, tj. za zaposlenike koje su nakon bolonjskog procesa završili poslijediplomsko obrazovanje i dr.

Također, predstavnici Sindikata policije Hrvatske inzistirali su da se sljedeći sastanak ne održi za dva tjedna, već ranije, a kako bi u međuvremenu mogli, pored materijalnih prava, proći i pojedine odredbe Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, osobito u pogledu prava zaposlenika i sindikalnih povjerenika.

Sljedeći sastanak pregovaračkih odbora trebao bi se održati u četvrtak, 17. ožujka 2022. godine, a o daljnjem tijeku pregovora pravovremeno ćemo vas izvijestiti.